Refleksologia

Refleksologia – co to jest

Refleksologia jest to obszerna nauka sięgająca swymi korzeniami w zamierzchłą przeszłość tak starą jak ludzkość, a lokalizacja jej powstania oscyluje wokół jednych z najstarszych kultur świata: starożytnego Egiptu i Dalekiego Wschodu. Zajmuje się ona rozmieszczeniem refleksów na stopach, dłoniach, twarzy i głowie, poprzez które można bezpośrednio wpływać na poprawę pracy ludzkiego ciała.

Trudno dziś powiedzieć, kto tak naprawdę jest twórcą refleksologii Lepsze_zdrowie_z_refleksologia_stop stóp i dłoni, ale popularyzację i usystematyzowanie doświadczeń o wpływie na organizm pracy unikalną metodą, polegającą na chodzeniu kciukiem i palcami ruchem gąsienicy na stopach i dłoniach po refleksach tam znajdujących się, dokonała pani Eunice Ingham i ta technika została nazwana jej imieniem, jako refleksologia metodą Ingham.
Wiedza ta została przelana na papier i wydana w formie książki pt. „Lepsze zdrowie z refleksologią stóp. Oryginalna metoda Ingham uzupełniona refleksologią rąk” a jej autorem jest pan Dwight C. Bayers. Na język polski przetłumaczyła ją założycielka Polskiego Instytutu Refleksologii Wanda Budzanowska-Bratko.

Do tego dochodzi jeszcze część refleksologii zajmująca się pracąrefleksologia twarzy na twarzy i głowie. Opracował ją Prof. Dien Cham z Uniwersytetu w Hanoi wraz z grupą współpracowników na podstawie bardzo starych  zapisków pamiętających jeszcze czasy wynalezienia papieru.
Metodę tą upowszechniła Dr Marie-France Muller w swej książce pt. „Facial Reflexology a self care manual”  powołując się na dokumentację opracowaną  przez ww. zespół.

W Polsce pierwszymi nauczycielami refleksologii stóp metodą Ingham jak również refleksologii twarzy i głowy byli Państwo Wanda i Andrzej Bratko, założyciele Polskiego Instytutu Refleksologii (więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie (Polskiego Instytutu Refleksologii, www.refleksologia.com), którzy do dziś prowadzą zajęcia z refleksologii dwa razy w roku: na jesieni i na wiosnę w różnych częściach Polski.

Na czym polega zabieg refleksologii? Polega na uaktywnieniu refleksów znajdujących się na stopach, dłoniach oraz twarzy i głowie usprawniających pracę całego organizmu usuwając z niego problemy zdrowotne (więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce „Zdrowie w zasięgu naszych dłoni”).

Dlaczego tak się dzieje? A mianowicie dlatego, że w tych częściach ciała znajdują się:

  •  końce kanałów energetycznych zasilających cały organizm w życiodajną energię,
  • zakończenia nerwowe przekazujące bodźce z zewnątrz do mózgu a następnie do właściwych organów czy części ciała,
  • naczynia krwionośne dzięki, którym następuje dotlenianie i odżywianie komórek organizmu oraz usuwanie z nich toksyn, a my przeprowadzając zabieg refleksologii mobilizujemy je do działania.

I dziwnym może się wydawać, ale stosując refleksologię, czyli uciskając w odpowiedni sposób punkty refleksyjne  znajdujące się na stopach, dłoniach czy twarzy i głowie jesteśmy w stanie usunąć dokuczliwe, a czasami nawet niemożliwe do usunięcia przy pomocy medycyny akademickiej, dolegliwości.

Przez tysiące lat ludzie korzystali z tej wiedzy, więc dlaczego my mielibyśmy być gorsi?

dyplomowany refleksolog Urszula Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.